Sağlıklı Su Tüketimi İçin Tavsiyeler
Sağlıklı Su Tüketimi İçin Tavsiyeler 15-05-2023

İyi bir yaşam sürmenin en önemli adımlarından birisi su tüketimine dikkat etmektir. Metabolizma daha hızlı çalışacaktır. Su, yeterli miktarda içildiğinde midede kapladığı alan nedeniyle besin alınırken kısıtlama yapacaktır. Sağlıklı su tüketimi ve gün içerisinde harcanan enerji miktarı dengelenecektir .Bu yüzden de vücuda alınan enerji miktarı azalmış olur.

Su, hücrelere oksijen ve besinlerin taşınmasını sağlayan mükemmel bir araçtır. Atık besinlerin taşınarak böbreklerden atılmasını sağlama görevinin dışında sindirim sistemi, cilt sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde de önemi rollere sahiptir.

Günlük Su Tüketim Miktarı

Sağlıklı bir insanın su ihtiyacı kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Ortalama 1,5 – 2 ,5 litre arasında su tüketimi normal sayılmaktadır. Genel olarak su ihtiyacınız gün içerisinde almış olduğunuz besinlerden gelen enerjiye göre farklılık gösterir. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse en az aldığınız kalori kadar su tüketmeniz gerekir.

Birçok insan su içme alışkanlığını hâlâ kazanmış değil. Gün içerisinde yeterli miktarda su içmek hem kilo kontrolü hem de vücudunuzun sağlığı için önem arz eder. Sağlıklı su tüketimi için gerekli olan tavsiyelere yazımızın devamından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Vermiş olduğumuz önerilere uyarak su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

1500 kcal enerji içeren bir beslenme programına sahip olan bir bireyin sağlıklı su tüketimi için en az ortalama 1,5 litre su tüketiyor olması gerekir. Spor yapıyorsanız ya da yaz aylarındayken sıvı kayıpları daha fazla arttığı için su tüketimini buna göre arttırmanız da sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda hamile bayanların su tüketimine çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Günlük su tüketiminizi ortalama bir şekilde hesaplamak isterseniz 35ml x vücut ağırlığı (kg) şeklinde gerekli su ihtiyacınızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Ayrıca idrar renginize bakarak da ihtiyacınız kadar su içip içmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Yeterli miktarda su tükettiyseniz idrarınız daha açık renk olacaktır. Yeterli miktarda su tüketmeyen kişilerin idrarının rengi daha koyu bir renktir.

Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Su, yaşamın devamı için oldukça önemlidir. Yiyeceklerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması için önemli bir araç olan su, gün içerisinde mutlaka tüketilmesi gerekir. Asla atlanmaması gerekir. Su; aynı zamanda kalsiyum, magnezyum ve flor gibi mineralleri de içerisinde barındırır.

Vücudun su dengesi; solunum, idrar, ter, dışkı yoluyla oluşan sıvı kaybının gün içerisinde alınan besinler ile kaybedilen su miktarının yerine koyması ile sağlanır. Aşırı su kaybı tehlikeli bir durumdur. Bebekler en tehlikeli risk grubundadırlar. Çünkü, vücutları sıvı bakımından en yüksek seviyededir. Böylelikle, su kaybının fazla olması kan hacmini azaltacaktır ve bu durumda dolaşım yeterli olmaz. Besin ögeleri organlara ve dokulara ulaştırılamadığı zaman ise bu organlar doğru bir şekilde çalışmaz ve sağlık sorunları ortaya çıkar. Sağlıklı su tüketimi işte bu yüzden çok önemlidir.

Günlük su tüketimi; sıcak havalarda, çok fazla fiziksel aktivite yapıldığı zamanlarda, aşırı proteinli ve tuzlu yiyecekler tüketildiğinde, terleme ve idrarla, ateşli hastalıklar geçirirken, ishal gibi hastalıklarda sıvı kaybının yaşanmasıyla değişkenlik gösterir.  Bu gibi durumlarda gün içerisinde içmeniz gereken su miktarından daha fazla su içmeniz gerekir.

Kaybedilen sıvının yerine koyulması için beyninizde yer alan susama merkezine uyarılar verilir ve susama duygusu ortaya çıkar. Bir insan su ihtiyacını bir günde 8-10 bardak su ile karşılar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi gün içerisinde sıvı kaybını arttıracak aktiviteler yaptıysanız, hava sıcaksa ya da diğer belirttiğimiz durumlar gerçekleştiyse bu durumda sıvı miktarı da artış gösterir. Sağlıklı su tüketimi için güç içerisinde sık sık su içmeyi unutmamalısınız.

Su Tüketimini Arttırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Su tüketimini arttırmak için size verebileceğimiz birkaç pratik öneri var. Verdiğimiz bu önerilere uyarak su tüketimini arttırabilirsiniz. Sağlıklı su tüketimi için;

 • Güne su içerek başlayın. Her sabah uyandığınızda baş ucunuzda hemen ulaşabileceğiniz 1 büyük bardak su olsun. Bu sayede su içmeyi bir alışkanlık haline getirmeniz çok kolay olacaktır. Bu, sağlıklı su tüketimi için başaralı bir başlangıçtır.
 • Çalışma masanızda her zaman su bulundurun. Çalışma halindeyken aklınıza geldikçe su içebilirsiniz. Bu şekilde de su içmeyi hiçbir zaman unutmazsınız.
 • Çay ve kahve gibi içecekler içtiğiniz için su içemiyorsanız bu duruma artık dur demelisiniz. Çay – kahve içtiğiniz kupa içerisine su koyarak içmek işinize yarar. Böylece su tüketiminizi arttırmış olursunuz.
 • Su içmeniz gerektiğini size hatırlatabilecek minik notlar alın. Cep telefonunuza su içmeyi hatırlatan bir uygulama indirmek de su içmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamanızı sağlar. Bu sayede sağlıklı su tüketimi için gerekli adımları atmış olursunuz.
 • Her sabah güne su içerek başladığınız gibi her gün iş yerinizden ayrılırken de su içmeniz bunu alışkanlık haline getirmenizi sağlayacaktır.
 • Çantanızın içerisinde minik bir su şişesi bulundurmak özellikle toplu taşıma aracı kullanan kişiler için iyi bir alternatif. Uzun süre trafikte kaldığınız zamanlarda su tüketimini ihmal etmemek için çantanızda su olması faydalı olacaktır.
 • Özel aracınız varsa arabanız içerisinde her zaman en az 1 şişe içme suyu bulundurmaya özen gösterin. Susuz kaldığınız durumlarda bu içme suyundan yararlanırsınız. Sağlıklı su tüketimi konusunda susadığınız an su içmek önemlidir.
 • Aynı güne başladığınız gibi gün sonunda da gününüzü su ile bitirin. Gece yatağa yatarken büyük bir bardak su içmeyi kesinlikle unutmayın.

Su tüketimini arttırmak için vermiş olduğumuz bu önerilerden yararlanmanız size fayda sağlayacaktır. Sağlıklı su tüketimi için bu önerilere dikkat etmeniz oldukça önemli. Tüm bu önerilere dikkat ettiğiniz ve yaptığınız taktirde su içmek size zor gelmeyecektir. Ayrıca bu şekilde kısa bir süre içerisinde su içmeyi alışkanlık haline getireceksiniz.

Su İçmek İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Suyun ne kadar önemli olduğunun farkındasınız ancak su içmek istemiyorsunuz. Bu konuda yapabileceğiniz birkaç önerimiz var. Su içme alışkanlığı edinmek, su içmeyi unutmamak ve su içmeyi sevmek için size verdiğimiz bu önerileri harfiyen yerine getirirseniz su içmek isteyebilirsiniz.

Su tüketimini arttırmak ve su içmeyi sevmek için kendinize bir rutin oluşturmalısınız. Sabah uyandığınızda ve akşam yatarken mutlaka bir bardak su içmeyi unutmayın. Sürekli olarak suyunuzu yanınızda taşıyın. Böylelikle sırf yanınızda su olmadığı için su içmemezlik yapmazsınız.

Yemek öncesinde ve yemek sonrasında da mutlaka su içmelisiniz. Yemek sırasında kola, meyve suyu gibi içeceklerin yerini suya bırakabilirsiniz. Bu şekilde hem daha sağlıklı olursunuz hem de daha fazla su içerek sağlıklı su tüketimi için adım atmış olursunuz. Ayrıca yemekten önce içmiş olduğunuz bir bardak su yemek sırasında daha az yemenize sebep olacağından diyet yapanlar için de önemlidir.

Gün içerisinde ne kadar su içeceğinizi belirleyebilirsiniz. Kendiniz için bir hedef belirlediğiniz zaman daha fazla hırs yaparak hedefinize ulaşmak için su tüketimini artırırsınız. Buna örnek vermek gerekirse saat 10:00’dan 12:00’a kadar 4 bardak su içmiş olacağım gibi hedefler sizi istediğinize ulaştıracaktır. Hedefinize ulaşmak isterken su içmeyi de alışkanlık haline getirirsiniz.

Hedef belirledikten sonra su tüketiminizi düzenli olarak takip edebilirsiniz. Su tüketimini takip ederken koyduğunuz hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı da kolaylıkla gözlemlersiniz. Sağlıklı su tüketimi için su içmeyi böylelikle alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Su şişeniz boşaldığı zaman hemen doldurun. Çünkü, boş bir şişe gördüğünüzde su içmekten vazgeçebilirsiniz. Ancak şişeniz her zaman dolu olursa su içmemek için bir bahaneniz olmayacaktır. Bu şekilde suyu kendinize sevdirebilir ve daha fazla tüketirsiniz.

Nasıl Su İçerim?

Gün içerisinde bilgisayarınıza, telefonunuza ya da küçük not kağıtlarına notlar alarak su içmeniz gerektiğini kendinize hatırlatabilirsiniz. Sağlıklı su tüketimi için bu madde oldukça önemlidir. Tüm bunlardan haricinde su içmeyi sevmiyorsanız içme suyunuzun tadını değiştirebilirsiniz. Suyun içine portakal, limon, çilek gibi meyveler koymak tadını güzelleştirecektir. Bunlara ek olarak salatalık, nane yaprağı, çubuk tarçın gibi ürünlerle de suyunuzun tadını değiştirebilirsiniz.

Yeni bir hava kattığınız su sayesinde su içme isteksizliğinizi ortadan kaldırmanız mümkün olacaktır. Kendinize su içme alışkanlığı kazandırmak için birçok yol deneyebilirsiniz. Suyunuzu tatlandırmak da bu yollardan birisidir.

Suyunuzun tadını değiştirmek için içerisine bazı besin maddeleri koyduğunuz gibi aynı zamanda suyun içerisinde yer alan mikrobik ve kimyasal maddeleri arındırarak da suyunuzu tüketebilirsiniz. Ev tipi su arıtma cihazları ve endüstriyel su arıtma cihazları bu konuda yardımınıza koşacaktır.

Temiz Su İçin Arıtılmış Su Tercih Edin

Su arıtma cihazları birçok insan tarafından kullanılan aletlerdir. Taze ve temiz suya ulaşmak için su arıtma cihazları kullanılır. Su arıtma cihazının faydaları olarak;

 • Filtreleri sayesinde suyun içinde olan kir arınır ve temiz bir içme suyu elde edilir.
 • Su içerisinde yer alan zararlı mikroorganizmalar ayrışır ve su daha temiz bir hal alır.
 • Su içerisindeki kötü koku yok edilir.
 • Arıtılmış su evinizde kullandığınız cihazların ömrünü uzatır.

Çevresel faktörler sebebiyle su kaynakları zarar görür. Bu yüzden su kıtlığı yaşanır. Sağlıklı su bulmak zor bir hal almaya başlar. Su arıtma cihazları bu yüzden oldukça rağbet görmektedir. Her türden çeşidi olan ev tipi su arıtma cihazları ve endüstriyel su arıtma cihazları birçok kullanıcı tarafından sevilerek kullanılıyor. Sağlıklı suya ulaşmak için siz de su arıtma cihazı kullanabilirsiniz.

Tezgah altı, tezgah üstü, sebil şeklinde olacak şekilde en iyi su artıma cihazları kullanıcıların beğenisine sunuyoruz. Temiz su içmek için bir numaralı tercih su arıtma cihazlarıdır. Aynı zamanda su tüketimini arttırmak için de iyi bir araç olacaktır.

Evlerde, iş yerlerinde ve birçok alanda pratik bir şekilde su arıtma cihazları kullanılıyor. Sağlıklı su tüketimi için de oldukça önemli olan su arıtma cihazına sahip olmak istiyorsanız bu cihazlar hakkında birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir.

Su Arıtma Cihazında Dikkat Edeceğiniz Noktalar

Arıtma cihazları hangi tip olursa olsun su içerisinde olan kimyasal ve bakterileri arıtır. Böylece size sağlıklı suyu bırakır. Su arıtma makinası alırken kullanım alanına ve tüketim miktarına dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda su arıtma cihazının markasının da kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı ve temiz su elde etmek istiyorsanız en iyi su arıtma cihazları arasından olan Rainsoft markasını seçebilirsiniz.

Hangi su arıtma cihazını seçerseniz seçin önceliğiniz kalite olmalıdır. Düşük kaliteli su arıtma cihazları size istediğiniz performansı gösteremez ve zararlı maddeleri sudan arındıramaz. Bu yüzden kaliteli malzemelerden üretilen Rainsoft su arıtma cihazlarını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bu şekilde sağlıklı su tüketimi sağlamış olursunuz.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN