Su Filtresi
Su Filtresi 11-05-2023

Bu filtreler sayesinde suyun arıtılması, tadının iyileştirilmesi ve suda hoş bir kokunun oluşması sağlanır.Bu yazımızda anlatacağımız filtreler içme suyu cihazının kalitesini belirlemektedir.  Su arıtma cihazlarında çeşitli su filtresi kullanılmaktadır. Standart bir arıtma cihazında 6 tane filtre bulunmaktadır. Ayrıca filtrelerin belli bir kullanım süreleri vardır. Raf ömrü dolmuş filtrelerin değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer değişim sağlanmazsa arıtma cihazının bazı parçaları düzgün çalışmayacaktır. Ayrıca bu tür filtrelerin kullanımına devam ederseniz temiz su tüketemezsiniz.

Filtre Değişimin Önemi

Bildiğiniz gibi arıtma cihazlarındaki filtreler suyu temizleyerek suyu kötü kokularından arındırır. Bu sebeple su arıtma cihazında en önemli parça su filtresidir. Kullanım süresi dolmuş filtreler arıtma sistemine zarar verecektir. Bu nedenle süresi dolmuş filtreleri ihmal etmeden değiştirmeniz gerekmektedir.

Membran filtre 2 yılda bir değiştirilmesi gereken en önemli filtredir. Cihazdaki diğer filtrelerin altı ayda bir değiştirilmesi yeterli olacaktır. Arıtma cihazı alırken cihazın özellikleri arasında su filtresi özellikleri hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Su arıtma cihazının ilk aşamasında meydana gelen filtrasyon, 5 mikron filtrede olmaktadır. Arıtma işlemi başladığında öncelikli olarak su bu noktadan geçmektedir. Büyük zararlılar olan tortu ve toprak bu noktada süzülmektedir. Ardından su ikinci aşama olan karbon filtreye yol almaktadır.5 mikron filtrenin yaptığı işlem arıtma işleminin önemli bir basamağını oluşturmaktadır.

5 mikron filtrenin raf ömrü 6 aydır. Özellikle en fazla 9 ay içerinde değiştirilmesi gereken parçalardan biridir. Raf ömrünü tamamlaması için 5 ton su akışının olması yeterlidir. Böylece raf ömrü sonunda bu filtrenin yenisi ile değiştirilmesi şart olmaktadır. Eğer 5 mikron filtreyi değiştirmezseniz cihaz ve diğer filtrelere zarar verirsiniz. Ayrıca arıtmadaki her su filtresi temiz ve sağlıklı su elde edilmesi için çok önemlidir. Filtre değiştirmeye önem vererek arıtma cihazının sağlıklı çalışması ve uzun süre kullanılması temin edilebilir.

Suyu Klor ve Diğer Kimyasallardan Temizleyen Filtreler

Arıtma cihazında bulunan bir filtrede karbon blok filtresidir. Arıtma işleminde ikinci aşama filtrasyonu oluşturur. İlk aşamada toz ve kir gibi büyük partiküllerden arınan su bu filtreye girer. Bu aşamada suyun tadı, kokusu ve rengi değişir. Klor içeren su içilecek bir suya dönüşür. Karbon blok son derece etkilidir. Kimyasal bileşenleri yüksek değerde olan su insan sağlığına çok zararlıdır. Bu nedenle suyun bu filtreden geçmesi zorunludur.

Karbon blokun raf ömrü 6 ile 8 ay arasında değişmektedir. Bu filtre zamanında değiştirilmezse arıtma cihazı bozulabilir. Su arıtma cihazlarının fiyatları modele ve bu filtrelerin özelliklerine göre değişmektedir.

Su arıtma cihazında en önemli filtrasyon granül karbon filtresinin olduğu 3. aşamada gerçekleşmektedir. Bu aşamada su organik maddelerden temizlenmektedir. Ayrıca buradaki su filtresi suyu renk, koku ve tat konusunda çok iyi duruma getirmektedir. 3. aşamadaki filtrasyon sonucu su kimyasal maddelerden kurtularak sağlıklı bir yapıya bürünür.

Granül karbon filtresi suyun pestisit ve çeşitli ölü hayvanların kokularının temizlendiği yerdir. Bu filtrenin raf ömrü 6 aydır ve mutlaka değiştirilmesine önem verilmelidir. Granül karbon maksimum 9 ay minimum 6 ay kullanılmaktadır. Bu aşama filtrasyonda su daha sağlıklı bir yapıya ulaşmaktadır. Su arıtma cihazları incelerken alacağınız modelin filtre ömrüne dikkat etmelisiniz.

Membran Filtrenin Önemi

Arıtma cihazlarında membran filtrenin olduğu aşama çok önemlidir. Aslında suyun arıtılma işleminin çoğu burada olmaktadır. Bu aşamada filtrelerin mikrometre aralığı çok küçüktür. Bu nedenle sudaki en küçük bakteriler ve mikroorganizmalar membran su filtresi ile yok olmaktadır. Membran yapısı suyun daha sağlıklı hale gelmesini sağlamaktadır.

Eğer suyla birlikte zararlı olan mikroorganizmaları içseydiniz çeşitli sağlık sorunlarını yaşayacaktınız. Bu tür sorunların yaşanmaması için membranın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Bu filtre çok küçük gözeneklere sahiptir. Bu sebeple su tamamen arıtılmaktadır. Membran filtre sudaki en küçük mikroorganizmaların bile tutulmasına sebep olmaktadır. Sağlıklı su tüketmek istiyorsanız şebeke suyunuzu mutlaka arıtma cihazından geçirmenizi tavsiye ederiz.

Membrandan geçen su antibakteriyel özellik kazanmaktadır. Bu çok önemli filtrenin ömrü diğer aşamadaki filtrelerden çok daha uzun olmaktadır. Membran filtreler ortalama 2 veya 3 yıl kullanım ömrüne sahiptir. Diğer aşamadaki filtrelerin raf ömrü geldiğinde değiştirilmemeleri membrana zarar verebilir. Suyun en sağlıklı ve en temiz halini sağlayan membran su filtresi son derece önemlidir. Membran raf ömrünün sonunda değiştirilmelidir. Membrandan sonra su daha iki aşamadan geçecektir. Bu iki aşamada da iki filtre bulunmaktadır.

Karbon Filtre ve Mineral Filtre Nedir?

Arıtma cihazlarında bulunan diğer iki filtre karbon ve mineral filtrelerdir. Arıtma işleminin son aşaması olan bu iki filtrenin raf ömrü 6 aydır. Karbon filtre sudaki zirai ilaç ve klor gibi kokuları giderir. Ayrıca bu filtre suyu kimyasallardan ayırarak sizlerin kullanımına hazır hale getirir. Aslında membran filtrede tamamen temizlenen su, karbon filtrede güzel bir koku ve tada sahip olmaktadır.

Karbon filtreden geçen suyun hem tadı hem de kokusu mükemmelleşir. Zaten bu aşamadan sonra su daha lezzetli hale geldiği için suyu daha fazla tüketmek istemektesiniz. Karbon filtreden sonra su mineral filtreye geçmektedir. Mineral su filtresi ile suya magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi mineraller eklenmektedir. Bu mineraller suyun daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Mineral filtre aşamasında su yararlı olan bu mineralleri bünyesinde toplar.

Su Filtreleri Birbirine Uyar mı?

Suyu arıtan cihazlarda kullanılan filtreler birbirinden farklılık gösterebilir. Bazı markaların filtreleri birbirine benzese de farklı pek çok filtre modeli bulunmaktadır. Arıtma cihazında kullanılan filtreler suyu temiz ve sağlıklı bir yapıya getirmek için kullanılan ürünlerdir.

Arıtma cihazlarında filtreler en önemli kısımdır. Arıtma cihazının dış görünüşü nasıl olursa olsun asıl fonksiyonu filtrelerdir. En kaliteli su arıtma cihazı filtreleri en iyi çalışan cihazdır.

Piyasada arıtma cihazlarının farklı marka ve modelleri bulunmaktadır. Bu cihazlarda kullanılan filtreler marka ve kapasiteye göre değişiklik göstermektedir. Eğer aklınızda ‘Tüm su arıtma filtreleri aynı mıdır?’ Diye bir soru varsa, cevabı hayırdır. Çünkü her marka farklı su filtresi kullanmaktadır.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN