Su Yumuşatma Cihazı » RainSoft: Su Arıtma Cihazları
Su Yumuşatma Cihazı 04-12-2023

Musluklardan akan su hem şebekedeki sıkıntılar hem de borularda zamanla yaşanan bozulma ve kireçlenmeler sebebiyle daha sert ve kireçli bir şekilde kullanıcıya ulaşabiliyor. Bu sebeple içme suyuna daha temiz ve yumuşak bir şekilde ulaşmak isteyen kullanıcılar su yumuşatma cihazı kullanmayı tercih ediyor. Bunun yanında suyun arıtılarak kullanıcıya ulaşması sağlık açısından büyük faydalar sağladığı gibi ekonomik olarak da bütçelere büyük katkı sağlıyor.

Diğer taraftan kireçli suya maruz kalan evdeki beyaz eşyalar çeşitli arızalar çıkarırken su yumuşatma cihazı kullanılan yerlerde bu tarz eşyalar daha uzun ömürlü kullanılabiliyor. Bu çerçevede temiz suya ulaşmanın bir numaralı tercihi artık hemen herkes tarafından bilinen su yumuşatma cihazları oluyor.

Suyun Sertliği Nedir?

Herkes sağlığı açısından kaynak suları gibi tertemiz, berrak ve kokusuz bir şekilde akan suyu kullanmak ister. Ancak günümüzde özellikle musluklardan akan şebeke suları bu kaliteden oldukça uzak durumda. Bu sebeple birçok kimse içme suyu başta olmak üzere su ihtiyacını dışarıdan satın alma şeklinde sağlıyor. Bu ise bütçeye önemli bir külfet getiriyor. Peki suyun sertliği ne demek? Nasıl gideriliyor? Su yumuşatma cihazı ne işe yarıyor? şimdi bunlara bakalım.

Suyun sertliği aslında suyun kalitesi anlamına geliyor. Suyun tesisat içerisinde hareket etmesiyle kireç oranının çoğalması ve suya karışması suyun sertleşmesi anlamını taşıyor. İçildiğinde kireç, toprak vb. tatlar bırakan bu tarz sular sağlık açısından da son derece tehlikeli. Ayrıca yine suyun içerisinde yer alan kalsiyum ve magnezyum elementlerinin de suyun sertliğine etkisi bulunuyor. İşte suyun bu sertlikten kurtulması ve daha kullanışlı yumuşak ve içmeye elverişli hale gelmesini su yumuşatma cihazı sağlıyor.

Su Yumuşatma Cihazı Nedir?

Suyun temizlenmesi ve yumuşatılması için kullanılan su yumuşatma cihazı suyu kireçten koruyan cihazlardır. Kirecin suya karışmasıyla suyun sertleştiğini yukarıda belirtmiştik. Su yumuşatma cihazı ise suya karışan bu kireci arındırarak suyun temizlenmesi sağlıyor. Bununla birlikte suyu ileten borulardaki kireçlenme sebebiyle oluşan aşınma ve delinmeleri de engelleyen su yumuşatma cihazları suda bulunan iyonların da sudan temizlenmesini mümkün hale getiriyor. Böylece daha sağlıklı, verimli ve temiz bir suya sahip olmanızı sağlar.

Su yumuşatma cihazı suyu yabancı maddelerden temizlemekle evde suyun kullanıldığı her makinanın ömrünün uzamasına da yardımcı olur. Yine içme suyunun temizlenmesi sebebiyle dışarıdan temiz hazır su alımına gerek kalmayacağı için ev bütçesine de önemli katkı sağlar. Sadece evler için değil yaşam alanlarının tamamı için rahatlıkla kullanılabilen su yumuşatma cihazı bu sayede ülke çapında da su da önemli miktarda tasarruf edilmesini sağlar.

Su Yumuşatma Cihazı Nasıl Çalışır?

Suyun yumuşatılması için kullanılan su yumuşatma cihazı normal su arıtılan filtrelerle karıştırılmamalıdır. Suyu yumuşatmak üzerine tasarlanan bu cihazlar sudaki magnezyum, kireç ve kalsiyum oluşumunu engellemek üzere çalışır. Cihazın içerisinde yer alan reçineler bu maddeleri sudan arındıran en önemli noktadır. Cihazın içerisine giren su reçinelerden geçerken tamamen magnezyum ve kalsiyumdan arındırılarak temizlenir. Ayrıca sudaki sert iyonlarla bu reçinede bulunan yumuşak iyonlar yer değiştirir ve böylece su daha yumuşak ve akışkan bir hal alır.

Diğer taraftan su yumuşatma cihazı tankının içerisinde yer alan arıtma reçineleri kullanıldıkça zamanla arındırdığı minerallere doymuş olur. Bu yüzden de arındırma özelliğini kaybeder. Reçinenin eski performansına dönmesi ve kaliteli bir arındırma yapabilmesi için yenileme işlemi gerekir. Bu sebeple reçine tuzlu su ile yıkanarak yenilenmiş olur ve minerallere karşı olan doygunluğundan kurtulur ve eskisi gibi arındırma işlemine rahatlıkla devam eder. Reçine tuzlu su ile yıkandıktan sonra eski temiz iyonlarına da kavuşur ve iyon değiştirme işlemine de devam eder.

Su Yumuşatma Hangi Alanlarda Kullanılır?

Su yumuşatma cihazı ile birlikte su yumuşatma sistemleri birçok sektörde rahatlıkla tercih edilebiliyor. Ev tipi kullanımlarıyla birlikte sanayi tipi kullanımları da mevcut olan su yumuşatma cihazı daha çok şu sektörlerde tercih ediliyor:

 • İçecek fabrikaları
 • Soğutma tesisleri
 • Fabrika Tarzı Çamaşır Makineleri
 • Araç yıkama noktaları
 • İlaç sanayi
 • Büyüklü küçüklü yüzme havuzları
 • Tekstil ve kimya sanayi
 • Tarım
 • Otel ve hastane gibi büyük kuruluşlar
 • Çamaşırhane ve kuru temizleme işi yapanlar

Su Yumuşatma Cihazı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her alışverişte bazı dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu gibi su yumuşatma cihazı alırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu sayede ihtiyaca en iyi cevap verecek cihazı almak mümkün oluyor. Bunları şu şekilde sırlayabiliriz:

 • Su yumuşatma cihazı almadan önce bu alandaki ihtiyacın tespit edilmesi gerekiyor. Yani ne kadar bir suyun cihazdan kullanılacağının tespit edilmesi gerekiyor.
 • Bu tespit edildikten sonra ihtiyacı karşılayacak kapasitede su yumuşatma cihazı belirlenmesi gerekiyor.
 • Su yumuşatma cihazları tercih edilirken bakım yönünden kolay olan ve ömrü uzun, basınç yönünden de az kayıp veren bir cihaz tercih edilmelidir.
 • Bununla birlikte cihazın içindeki reçinenin yenilenme süresi de cihaz seçilirken göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Kullanım amacına ve yerine göre de cihaz tercihi yapmak ekonomik olarak büyük faydalar sağlayacaktır.

Su Yumuşatmanın Avantajları

Daha yumuşak su kullanmak her anlamda büyük avantajlar getiriyor. Maddi avantajlarının yanında evde sağlık, temizlik, içme suyu açısından da son derece önemli avantajları bulunuyor. Bu çerçevede ilk olarak yumuşatılan yani zararlı minerallerden arındırılan suyun temizleyici özelliği daha da artıyor. Bu da daha az deterjanla daha çok temizlik yapmak anlamına geliyor. Çamaşır makinesinde sert suyla yıkanan elbiselerde deterjan kalıntılarının olduğu görülür ancak yumuşatılmış suda bu şekilde herhangi bir problem görülmez. Diğer taraftan bulaşık makinesinde de bulaşıklar yumuşatılmamış sert suyla yıkanınca çizilmeler ve kalıntılar meydana gelebiliyor. Yumuşatılan su sayesinde bulaşıklar daha temiz ve parlak oluyor. Ayrıca hem çamaşır makinesi hem de bulaşık makinesi daha uzun ömürlü bir kullanım sunabiliyor.

Bunların yanında eğer şofben, kombi ve petekler gibi suyla çalışan cihazlar varsa aynı şekilde sert suyun zararlı etkilerinden korunmuş oluyorlar. Sağlık açısından düşündüğümüzde duş alırken sert su ile duş almak kepek, ciltte kuruluk gibi problemlere yol açabiliyor. Bu yüzden yumuşatılmış su kullanmak bu noktada da önemli avantajlar sağlıyor. Büyük sanayi noktalarında da su ile üretim yapan cihazların daha uzun ömürlü ve sağlıklı kullanım sunması yumuşatılmış su sayesinde oluyor.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN