Ev Tipi Su Arıtma Cihazı » RainSoft: Su Arıtma Cihazları
Ev Tipi Su Arıtma Cihazı 11-05-2023

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Nedir, Nasıl Çalışır?

Su, hayatımızın her alanında büyük bir öneme sahip, yaşamımızın vazgeçilmezi. Ancak evlerimize gelen sular, içinde birçok zararlı maddeyi bulunduruyor. Yararlı ve gerekli olan su, zarar veren bir hale bürünüyor. Bundan dolayı güvenilir, içinde ne olduğunu bildiğimiz suları tüketmek her açıdan önemli bir hal alıyor. Su arıtma cihazları da bu hizmeti filtreleme ve dezenfeksiyon ile en doğru şekilde sağlıyor. Su arıtma cihazı ile hem yüksek kalitede suya sahip oluyorsunuz hem de ne içtiğinizi biliyorsunuz.

Günümüzde, musluklardan akan sular, içmek için pek uygun değil. Ev tipi su arıtma cihazı da tam bu noktada devreye girerek ev ve ofis gibi küçük mekanlarda musluklardan akan suyu içilebilir hale getirir. Suyu içerdiği zararlı mikroorganizmalardan, her türlü kimyasal madde ve katı parçalardan ayırır. Evde kullanılan suyu tüm kirliliklerden arındırır, sadece temiz ve sağlıklı suyu size ulaştırır.

Ev tipi su arıtma cihazı için cihazın modeline göre arıtma işleminin yapılış şekli değişebilir. Ancak bu cihazlarda temel olarak değişmeyen aşama sediment filtredir. Sediment filtre, musluk suyunun içindeki kumu ve çamuru süzer, ayrıştırır. Bu filtreden geçen su, daha sonra granül aktif karbon filtresine aktarılır. Cihazın içinde blok halinde olan karbon, suyun rengini, tadını ve kokusunu iyileştirir. Oradan çıkan su membran filtreye gider. Ev tipi su arıtma cihazlarının en önemli ve en çok faydayı sağlayan bölüm de budur. Membran filtrede su tamamen bakterilerden, virüslerden ve kimyasal maddelerden ayrıştırılır. En saf halini bulan su, tanka gönderilir. Ev tipi su arıtma cihazlarında bu su tankları oldukça küçük ve evlere uygundur. Son aşamada su tanktan içindeki sistem ile musluğa iletilir.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Montajı Nasıl ve Nereye Yapılır?

Ev tipi su arıtma cihazı montajı oldukça kolay ve basittir. Ev tipi su arıtma cihazı size su tankı, filtreleri ve musluğu olarak üç parça halinde gelir. Cihazın kurulumu filtre kaplarının su tankına sabitlenmesi ve musluğun yerine montajlanması ile başlar. Burada filtrelerin tanka hava almadan, iyi bir şekilde bağlanması önemlidir. Daha sonra cihaz tezgâhın altına ya da üstüne yerleştirilir ve su borusu cihazın tankına bağlanır. Suyun giriş ve çıkış yapacağı boruların ve musluğun arasındaki bağlantı kurulur. Bunların sonucunda cihazın montajı yapılmış ve kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Ev tipi su arıtma cihazı, genel olarak tezgâh altı ve tezgâh üstü olarak iki şekilde montajlanabilir. Ancak daha çok tezgâh altı kurulumlar tercih ediliyor. Bunun sebebi de yer kaplamaması ve kalabalık görünüme yol açmamasıdır. Ayrıca cihazın montajı satın aldığınız firma tarafından modeline, isteklerinize göre teknik ekip tarafından gerçekleştirilir.

Evde Su Arıtma Cihazı Kullanmanın Faydaları

Evde su arıtma cihazı kullanmak hem sağlığınıza hem de bütçenize oldukça fayda sağlayacaktır. Evlerde musluktan su içilemediği için genelde damacanalar tercih ediliyor. Ancak bu damacanaların hangi koşullarda, hangi sularla yapıldığı bilinmiyor. Bunun yanında artık fiyat olarak da cep yakıyor. Ev tipi su arıtma cihazı bütçeniz için de size oldukça fayda sağlıyor.

Daha çok mutfakta kullanılan bu cihazlar, yiyecek ve içeceklerin tadında fark edilir derecede değişim meydana getirir. Ev tipi su arıtma cihazı uzun ömürlüdür, doğru kullanım ve bakımla yıllarca kullanabilirsiniz.

Musluk suları birçok tehlike ve tehditi içinde bulunduruyor. Su arıtma cihazı da tam bu noktada devreye giriyor ve suyunuzu zararlı olan her şeyden arındırarak size ulaştırıyor. Size sağladığı katkıların yanı sıra kullandığınız eşyalara da katkı sağlıyor ve ömürlerini uzatıyor. Böylece sağlıklı, temiz, koku olmadan, uygun tatta su tüketmenizi sağlıyor. Kısacası ev tipi su arıtma cihazı hızlı ve ekonomik bir hizmeti size sağlıyor.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Kaç Aşamalı Olmalıdır?

Ev tipi su arıtma cihazı alacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir unsur da cihazın kaç aşamadan oluştuğudur. Burada aşama olarak bahsedilen şey cihazda bulunan filtrelerdir. Yani suyun kaç filtreden geçeceğini belirtiyor. Piyasada su arıtma cihazları minimum 5 maksimum 12 filtreden oluşuyor. Zaten 5 aşamadan daha az üretimi söz konusu olamaz. Çünkü cihaz su için gerekli arıtımı yapamaz. Aşamaların artışını sizin istekleriniz de belirleyebilir. Örneğin, içindeki minerali artırmak istiyorsanız buna uygun bir filtre yani aşama ekleyebilirsiniz. Ancak genellikle, temel olarak 5-6 aşamalı bir ev tipi su arıtma cihazı olması gereken su arıtımını size sağlıyor.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Filtreleri

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Filtreleri

Ev tipi su arıtma cihazı, birçok filtreyi içinde bulundurarak suyun en temiz halini almasını sağlıyor. Her bir filtre farklı amaçlara hizmet ediyor. Farklı ölçülerdeki gözenekleri ve çeşitli özellikleri ile ev tipi su arıtma cihazlarında kullanılan altı temel filtre sayabiliriz. Bunlar:

Sediment Filtre

Su temizlenirken ilk bu filtreden başlar. Suda çözünmeyen çamur, kum ve pas gibi unsurları sudan ayırır ve tıkanmayı önler.

Granül Aktif Karbon Filtre

Kimyasalları sudan ayıran filtrelerdir. Özellikle organik kimyasalların ayrıştırılmasında önemli rol oynayan bu filtre, suyun tadı ve kokusunu düzenler.

Gac Karbon Filtre

Genelde 5 mikronluk gözenekleri ile arıtma sağladığı için kloru, ağır metalleri ve organik bileşikleri sudan ayırabiliyor. Cihazlarda üçüncü aşamayı oluşturan bu filtre, ilk iki filtreden geçen maddeleri de tutabiliyor.

Membran Filtre

Milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde gözeneklere sahip olan membran filtre, ev tipi su arıtma cihazı için olmazsa olmazdır. Su arıtma işleminin büyük kısmı, bu filtrede gerçekleşir. Suyun içindeki en ufak mikroorganizmaları, ağır metalleri ve bakterileri sudan uzaklaştırır.

Post Karbon Filtre

Suyun içimine tat olarak katkı sağlayan bir filtredir. Genellikle içinde Hindistan cevizi kabuğu barındırır ve membrandan geçen tatsız suya lezzet katar.

pH Alkali Filtre

Bu filtre suyun pH değerini olması gereken orana getirir. Suyu vücut için faydalı olan alkali seviyesine getirir. Kilo vermede ve sindirim sisteminde hareketlilik sağlar.

Bunlara ek olarak potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri suya karıştıran filtreler de bulunmaktadır.

Evdeki Su Arıtma Cihazının Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Ev tipi su arıtma cihazı filtreleri, düzenli olarak değiştirilmelidir. Değiştirilmemesi durumunda suyun filtrasyon işlemini doğru, olması gerektiği gibi yapmaz ve tıkanabilir. Cihazların filtre değişiminin yanı sıra bakımlarının 6 ya da 9 ayda bir yapılması gerekir.

Filtre değiştirilmeden önce su vanası kapatılır. Daha sonra membran filtre koruyucusu çıkarılır ve yerine yeni filtre takılır. Tat filtresinde bulunan somun ve kablolarında değişiminin yapılması gerekir. Tüm işlem bittikten sonra vanalar açılır ve cihaz sorunsuz kullanılmaya devam edilir. Yine de cihazın alındığı markanın servis hizmetinden yararlanmak en doğrusudur.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Modelleri ve Fiyatları

Tezgâh altı ve tezgâh üstü modeller olarak ayrılan, ev tipi su arıtma cihazı modelleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları ise tank boyutu, filtre çeşitliliği, marka, kullanılan teknoloji gibi faktörlere göre değişebiliyor. Bundan dolayı net bir miktar veremiyoruz.

ÜCRETSİZ TEKLİF ALIN